Marzeniem każdego rodzica jest wszechstronnie rozwinięte dziecko. Podejmują oni szereg działań, aby kształtować wszystkie umiejętności poznawcze swoich pociech. Bardzo ważnym elementem edukacji dzieci jest rozwój kluczowych funkcji poznawczych takich jak uwaga czy pamięć. Już od pierwszych dni, kupujemy dla niemowlaka maty edukacyjne, dzięki którym dziecko odkrywa kształty, kolory, dźwięki. Taka mata sensoryczna dla niemowlaka pomaga dziecku także w nauce chodzenia i poruszania nóżkami. Wiele rodziców jako pierwsza książka dla dziecka kupuje kolorowe, bezpieczne książeczki sensoryczne. I choć elementy te brzmią często skomplikowanie i tajemniczo, dbałość o ich kształtowanie jest dziecinnie prosta. Do stałego rozwoju mózg dziecka potrzebuje wielu różnorodnych bodźców i doświadczeń. Z ogromną pomocą, w rozwoju czynności poznawczych mózgu, przychodzą nam gry planszowe, np. gry logiczne dla dzieci, np. znane od pokoleń MEMORY. To świetny rodzaj zabawki dla dzieci, ale dlaczego? Sprawdźmy.
Gra Memory - co to takiego?
Gra Memory znana jest także pod nazwą Pamięć lub Memo. To gra planszowa o nieskomplikowanej budowie, w której wykorzystuje się karty o takich samych lub kojarzących się ze sobą rysunkach. Memory polega na odkrywaniu i zapamiętywaniu położenia kart. Cel gry jest bardzo prosty - należy odnaleźć wszystkie takie same pary. Zwycięzcą zostaje osoba, która zbierze najwięcej par. W tę grę pamięciową można grać już z najmłodszymi dziećmi. Najlepszym czasem na rozpoczęcie przygody z Memory będzie 2 rok życia, ale można również zacząć w dowolnym okresie, nawet dla czterolatka. Najlepsze gry dla dzieci na start będą proste w budowie. Poleca się nieskomplikowane 8-elementowe zestawy gry memory, które stopniowo można powiększać. W sprzedaży dostępne są także rozbudowane gry pamięciowe, składające się z nawet 60 elementów! Wspólna gra w Memory da radość zarówno małym dzieciom jak i dorosłym.
Jakie korzyści płyną z grania w Memory?
Granie w gry edukacyjne dla dzieci, np. w Memory może przynieść wiele korzyści zarówno dla dzieci, ale także dla towarzyszących zabawie dorosłych. Jednym z najważniejszym jest rozwój koncentracji i pamięci. Memo przyczynia się także do zwiększenia spostrzegawczości. Ważnym elementem zabaw z wykorzystaniem gry logicznej jest kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci. Grając w gry edukacyjne dziecko uczy się oswajać z porażką i radzić sobie z towarzyszącymi mu emocjami.
Dodatkową zaletą grania z dziećmi w gry planszowe jest budowanie i wzmacnianie więzi z opiekunami. To doskonały sposób na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Warto pamiętać, że każdy czas poświęcony na wspólną zabawę z dziećmi niesie za sobą wiele cudownych korzyści dla rozwoju dziecka.
Jak wybrać odpowiednią grę pamięciową dla dziecka?
Rozpoczynając przygodę z Memo i decydując się na zakup gry rozwijającej pamięć należy zdawać sobie sprawę z tego, że gry edukacyjna dla 2 latka powinny być możliwie jak najprostsze. Świetnie sprawdzą się pozycje odpowiadające zainteresowaniom dziecka, np. gra memory ze zwierzątkami czy pojazdami. W sprzedaży istnieją różne rodzaje gier typu Memory. Tradycyjne posiadają wszystkie obrazki z jednej kategorii. Dostępne są także gry, podczas którym zadaniem zawodników jest odnalezienie par ze skojarzeniami, np. mleko i krowa, but i stopa. Ciekawą alternatywą, dla papierowych gier planszowych są zdecydowanie trwalsze drewniane gry memory dla młodszych dzieci w wieku jednego roku. W sprzedaży dostępne są także specjalne, wodoodporne gry memory, które można wykorzystać do ciekawej gry, np. w trakcie kąpieli w wannie lub na basenie. Oczywiście tego typu grę pamięciową można wykonać samodzielnie, jednak należy pamiętać, że nie trudno będzie uzyskać satysfakcjonującą trwałość i jakość, jaką zapewniają sprawdzone firmy takie jak skandynawski Kid's Concept, francuski Djeco czy Petit Collage!
Czy Twoja pociecha ma już ulubioną grę memory? Koniecznie daj nam znać!