Kangurowanie dziecka polega na kontakcie z ciałem rodzica po urodzeniu. Z roku na rok coraz popularniejsze, oferuje wiele zalet. Aby pomóc Ci zrozumieć czym jest kangurowanie i co ze sobą niesie, przygotowaliśmy poradnik. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania związane z kangurowaniem. Pamiętaj też, aby przygotować wyprawkę dla noworodka do szpitala.
Co to jest kangurowanie dziecka?
Kangurowanie dziecka to przytulenie noworodka skóra do skóry tuż po przyjściu na świat. Rodzice, bez koszulki, obejmują dziecko niczym kangurka, jednocześnie zakrywając od zewnątrz dziecko pieluszką lub ręcznikiem. Pierwsze godziny życia dziecka to przejście z jednego świata do drugiego, kompletna zmiana otoczenia. Od lat zwraca się uwagę na wiele zalet kangurowania, zarówno dla dziecka, jak i matki oraz ojca.
Korzyści dla dziecka
Kangurowanie dziecka po porodzie ma wiele zalet dla noworodka. Poród jest dla niego przejściem do nowego, nieznanego świata. To z kolei powoduje u niego niepokój i płacz. Kangurowanie ma na celu zapewnienie kontaktu z mamą lub tatą. Uważa się, że kangurowanie sprawia, że dzieci są spokojniejsze i czują się bezpieczniej czując ciepło drugiej osoby. Zapewnia to również utrzymanie prawidłowej temperatury ciała i zmniejsza ryzyko wychłodzenia malucha. Dziecko słysząc bicie serca rodzica przez skórę ma podobne odczucia jak wtedy, gdy znajdowało się w jamie macicy. Poza tym kolonizuje się florą bakteryjną rodziców, co zwiększa jego odporność.
Korzyści dla matki
Kangurowanie dziecka po porodzie przynosi korzyści nie tylko dziecku, ale także matce. Kontakt skóra do skóry może zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej. Pośrednio zmniejsza również ból dla mamy - swoją uwagę skupia na noworodku - instynkt macierzyński zostaje aktywowany. Ponadto stymulowana jest laktacja, gdy dziecko zaczyna ssać pierś mamy. Ze względu na wzrost oksytocyny podczas kangurowania, macica również lepiej obkurcza się po porodzie.
Kangurowanie dziecka przez ojca
Skóra do skóry po porodzie jest również możliwe przez tatę. Jest to szczególnie ważne, gdy miało miejsce cesarskie cięcie i dziecko nie może być natychmiast połączone z mamą. Wówczas tata wchodzi do gry. Ma on zapewnić noworodkowi bliskość, spokój i ciepło mamy. Wiele par decyduje się również na naprzemienne kangurowanie dziecka, aby budować wspólną więź. To też dobry czas, aby zapoznać dziecko z jego nowym pluszowym przyjacielem.
Skóra do skóry - podsumowanie
Kangurowanie noworodka to znakomity pomysł, który pomoże dziecku zaklimatyzować się w obcym świecie i rodzicom w tym stresującym czasie. Do najważniejszych zalet kangurowania należy:
- Stabilizacja funkcji życiowych: Kangurowanie pomaga noworodkowi w stabilizacji temperatury ciała, rytmu serca oraz oddechu.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej: Bliski kontakt fizyczny wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem.
- Wsparcie laktacji: Dla mam, kangurowanie może wspomóc proces produkcji mleka oraz ułatwić karmienie piersią.
- Redukcja stresu i płaczu: Kontakt skóra do skóry działa kojąco na dziecko, zmniejsza stres i płacz. Działa także uspokajająco dla rodziców.
- Stymulacja rozwoju neurologicznego: Kangurowanie stymuluje rozwój mózgu dziecka poprzez dostarczanie bodźców sensorycznych.
- Poprawa zdrowia: Kangurowanie może również wspomagać szybsze dojście do zdrowia u wcześniaków i dzieci o niskiej masie urodzeniowej.
- Łagodzenie bólu: Przytulając dziecko, mama skupia się na miłości i radości, nie myśląc o bólu.