Ciepła pogoda zachęca rodziny do spędzania czasu na dworze. Korzystając z pogody i świeżego powietrza, na myśli przychodzi grillowanie. Niestety nie w każdym mieście dostęp do ogródka czy ogólnodostępnego miejsca jest możliwy. W sezonie wiosenno-letnim wiele osób zastanawia się czy grill na balkonie to dobry pomysł? Na co uważać, aby nie narazić się na mandat? Jaki grill warto wybrać? Przygotowaliśmy wszystko w jednym miejscu, aby uchronić Cię przed płaceniem mandatu!
Czy można grillować na balkonie?
W skrócie: zgodnie z Polskim prawem, nie ma zakazu, aby zrobić grill na balkonie czy na tarasie. Przepisy przeciwpożarowe i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. nie zakazują rozpalania grilla.
Zakaz grillowania może wprowadzić jednak spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa. Warto upewnić się ze swoją administracją, czy nie ma przeciwwskazań.
Czy grill na balkonie to dobry pomysł?
Straż pożarna nie zabrania rozpalania grilla na balkonie, ale również nie zaleca. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Ogień szybko się rozprzestrzenia i możemy stracić cały dorobek życia, a nawet zdrowie. Weź także pod uwagę komfort sąsiadów. Mieszkając w bloku, żyjemy we wspólnocie i powinniśmy szanować otaczające nas osoby. Jeżeli zdecydujesz się na grill w ogrodzie czy specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, np. w parku, zadbaj także o odpowiednie zabawki dla dzieci oraz różne akcesoria do ogrodu.
Jaki grill na balkonie?
Polecanym grillem na balkon jest grill elektryczny. Jest on bezpieczniejszy od tradycyjnego oraz nie tworzy dymu. Większość balkonów ma gniazdka, więc nie będzie problemu z jego podłączeniem. Tradycyjny grill węglowy jest bardziej niebezpieczny i uporczywy dla sąsiadów.
Jaki mandat za grill na balkonie?
Jak wspominaliśmy, grillowanie na balkonie jest legalne, choć może być niebezpieczne. Wszelkie skargi sąsiedzi mogą składać do spółdzielni i administracji, ew. do policji. Straż miejska nie pomoże w tym przypadku. Pamiętajmy, aby używać grill zgodnie z instrukcją i eksploatować go tak, jak zaleca producent. Jednocześnie uważaj na łatwopalne przedmioty w okolicy. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w gaśnicę. To mały koszt, a zawsze podniesie komfort i bezpieczeństwo.
Niewłaściwa eksploatacja urządzeń energetycznych lub cieplnych (w tym grillów) albo pozostawienie ich w stanie mogącym spowodować pożar może podlegać karze grzywny, albo karze nagany, zgodnie z art. 82 § 1 pkt 4 Kodeksu wykroczeń.