Przeciętnie niemowlę płacze około dwóch godzin dziennie. Jednak gdy maluch płacze nadmiernie, może być trudno określić przyczynę. Twoje dziecko może być zmęczone, głodne lub chore. Może ma kolkę, a może jest to alergia na mleko krowie? Czy Twojemu dziecku ulewa się po karmieniu, ma wysypkę, katar lub zaczerwienione oczy? Alergie u niemowląt mogą być przerażające dla każdego rodzica. Dodaj do tego możliwość wstrząsu anafilaktycznego w najpoważniejszych przypadkach i sytuacja może być naprawdę niebezpieczna. Nasz poradnik pomoże Ci rozpoznać objawy reakcji alergicznej u niemowląt, przedstawimy także strategie zapobiegawcze oraz domowe sposoby na łagodzenie objawów, które pozwolą Ci się uspokoić i zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka.
Alergia pokarmowa u niemowlaka - objawy
Jak wygląda alergia pokarmowa u niemowlaka? W zależności od dziecka i alergenu, objawy mogą się różnić. Alergia pokarmowa u niemowlaka może pojawić się w różnym czasie od karmienia w zależności od rodzaju reakcji alergicznej. Jednakże najczęściej występujące objawy alergii u niemowląt to:
- Ulewanie i wymioty: Dziecko może często ulewać po karmieniu lub wymiotować.
- Wysypka: Czerwona, swędząca wysypka, która może przypominać pokrzywkę.
- Katar i zaczerwienione oczy: Dziecko może mieć katar, zatkany nos lub czerwone, swędzące oczy.
- Problemy z oddychaniem: Świszczący oddech, trudności z oddychaniem lub duszność.
- Obrzęk: Opuchlizna warg, języka, twarzy lub gardła.
- Problemy trawienne: Biegunka, w tym krwawa biegunka, bóle brzucha.
- Zmiany w zachowaniu: Dziecko może być bardziej marudne, niespokojne lub mieć problemy ze snem.
Alergia na białko mleka krowiego u niemowlaka
Czy Twoje dziecko jest nietolerancyjne na laktozę?
Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na produkty mleczne, wbrew powszechnej opinii, jest to mało prawdopodobne, że problemem jest nietolerancja laktozy. Chociaż wrażliwość na białka mleka krowiego i nietolerancja laktozy to nie to samo, czasami mogą występować jednocześnie, ponieważ alergia pokarmowa może powodować wtórną nietolerancję laktozy.
Wrażliwość na białka mleka krowiego
Niemowlęta karmione piersią, które są wrażliwe na produkty mleczne w diecie matki, nie tolerują specyficznych przeciwciał mleka krowiego w postaci białek (nie laktozy), które przechodzą do mleka matki. Mleko krowie (zarówno w diecie matki, jak i w formie zmodyfikowanej w formule) jest częstym źródłem wrażliwości pokarmowej u niemowląt. Wrażliwość lub alergia na mleko krowie może powodować objawy podobne do kolki, egzemy, świszczącego oddechu, wymiotów, biegunki (w tym krwawej biegunki), zaparcia, pokrzywki oraz zatkanego, swędzącego nosa.
Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na mleko w Twojej diecie, zmiana na produkty mleczne bez laktozy nie pomoże. Problemem są białka mleka krowiego, a nie laktoza. Gotowanie produktów mlecznych może zmniejszyć, ale nie wyeliminuje alergenów. Znaczny odsetek niemowląt z alergią na białka mleka krowiego reaguje także na soję. Większość niemowląt uczulonych na mleko, będzie również reagować na mleko kozie lub owcze. Niektóre dzieci będą także reagować na wołowinę.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być wrażliwe na produkty mleczne w Twojej diecie, pamiętaj, że proces eliminacji białek mleka krowiego może zająć od 10 dni do 3 tygodni. Zaleca się pełne 2-3 tygodnie eliminacji mleka przed oceną wyników. W przypadku niewielkiej wrażliwości na białka mleka, objawy mogą zostać złagodzone poprzez eliminację oczywistych źródeł mleka, takich jak mleko, śmietana, jogurt, masło, ser, śmietana kwaśna, lody, twarożek itp. W niektórych przypadkach spożycie małych ilości mleka może nie wpływać na dziecko.
W sytuacji, gdy dziecko jest mocno uczulone, konieczne będzie całkowite wyeliminowanie wszystkich źródeł białek mleka, co wymaga dokładnego czytania etykiet produktów spożywczych. Po wyeliminowaniu mleka z diety matki, która karmi piersią, można spróbować stopniowo wprowadzać je z powrotem po kilku miesiącach. Wiele niemowląt wyrośnie z tej wrażliwości między 6 a 18 miesiącem życia, a większość wyrośnie z niej do 3 lat.
Gdy po ponownym wprowadzeniu mleka do diety dziecko zareaguje, należy ponownie wyeliminować produkty mleczne na co najmniej kolejny miesiąc. W przypadku ciężkiej alergii na bmk najlepiej poczekać co najmniej 6 miesięcy przed kolejną próbą wprowadzenia mleka. Unikanie alergenu u uczulonych niemowląt zmniejsza prawdopodobieństwo rozwinięcia się alergii na całe życie lub alergii zagrażającej życiu.
Nietolerancja glutenu u niemowląt: celiakia i alergia na pszenicę
Nietolerancja glutenu u niemowląt może występować w dwóch głównych postaciach: celiakii i alergii na pszenicę. Oba te schorzenia wiążą się z reakcją na gluten, który jest kluczowym białkiem obecnym w takich produktach jak jęczmień, żyto i oczywiście pszenica. Chociaż oba schorzenia są wywoływane przez ten sam składnik, mechanizmy i nasilenie objawów różnią się między sobą.
Czym jest celiakia?
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie jelita cienkiego przy spożyciu glutenu w jakiejkolwiek formie. Objawy mogą być subtelne u niemowląt, ale często obejmują zaparcia lub biegunkę, a także drażliwość i marudność. W dłuższym okresie, jeśli nietolerancja pozostaje niezauważona, celiakia może prowadzić do zahamowania wzrostu.
Czym jest alergia na pszenicę?
Podobnie jak każda inna alergia, alergia na pszenicę to po prostu reakcja autoimmunologiczna na niezgodny składnik pokarmowy, w tym przypadku gluten. Alergia na pszenicę objawia się natychmiastowymi symptomami takimi jak wymioty, świszczący oddech i pokrzywka, dlatego jest nieco trudniejsza do przeoczenia.
Alergia u niemowlaka - leczenie
Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady i planu działania z instrukcjami, jak postępować w przypadku ponownej reakcji alergicznej.Lekarz może skierować Cię do specjalisty ds. alergii, który może zlecić testy alergiczne. Te testy są specjalistyczne i muszą być interpretowane przez lekarza specjalistę. Prawdziwe alergie pokarmowe mogą być poważne. Dokładna diagnoza jest ważna.Pamiętaj, że Twoje dziecko może mieć poważniejszą reakcję przy ponownym narażeniu na pokarm, na który jest uczulone. Nie eksperymentuj z eliminowaniem głównych pokarmów, takich jak mleko czy pszenica, bez konsultacji z profesjonalistą zdrowia. Może to prowadzić do braku niezbędnych składników odżywczych u Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko musi unikać niektórych pokarmów, możesz skonsultować się z dietetykiem, aby upewnić się, że nadal otrzymuje wszystko, co potrzebne do wzrostu i rozwoju.