Zasiłek macierzyński jest jednym z kluczowych elementów systemu wsparcia socjalnego, który ma na celu pomoc rodzinom w okresie, gdy powiększają się one o nowego członka. W skrócie, zasiłek macierzyński to forma wsparcia finansowego przyznawana rodzicom, którzy zawieszają swoją aktywność zawodową, aby poświęcić się opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie wszystkie informacje na temat zasiłku macierzyńskiego. Odpowiednie przygotowanie, zarówno materialne, jak i emocjonalne pozwoli Ci lepiej przygotować się do narodzin dziecka. Zadbaj także o wyprawkę dla noworodka, która obejmuje nie tylko ubrania i akcesoria dla noworodka, ale również niezbędne artykuły dla matki, takie jak specjalistyczne kosmetyki, odzież do karmienia oraz produkty higieniczne. Wyprawka zapewnia wygodę i spokój w okresie adaptacji do nowej roli rodzica.
Zasiłek macierzyński - najważniejsze informacje
Ile wynosi zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński przysługuje osobom korzystającym z urlopów związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Wysokość zasiłku zależy od rodzaju urlopu oraz terminowego złożenia odpowiednich wniosków.
Zasiłek macierzyński wysokość
- 100% podstawy wymiaru zasiłku:
- Okres urlopu macierzyńskiego
- Okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
- Urlop ojcowski
- 70% podstawy wymiaru zasiłku:
- Okres urlopu rodzicielskiego
- 81,5% podstawy wymiaru zasiłku:
- Okres urlopu macierzyńskiego lub na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (pod warunkiem złożenia wniosku do 21 dni po porodzie)
O tym warto pamiętać:
- 21 dni na złożenie wniosku dotyczy również ojców lub innych członków rodziny w określonych sytuacjach (np. śmierć matki, porzucenie dziecka).
- Zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski przysługujący drugiemu rodzicowi dziecka wynosi 70%.
- Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego (1.000 zł miesięcznie) następuje, jeśli zasiłek po odliczeniu podatku jest niższy niż świadczenie rodzicielskie.
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego
- Podwyższenie do kwoty świadczenia rodzicielskiego (1.000 zł) obowiązuje, gdy:
- Zasiłek macierzyński jest za okres urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
- Nie obowiązuje:
- Za okres urlopu ojcowskiego.
- Jeśli osoba pobiera zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński ZUS
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS w kilku sytuacjach:
- Małe firmy: Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, to ZUS przejmuje obowiązek wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
- Koniec ubezpieczenia: Jeśli stosunek pracy lub inny tytuł ubezpieczenia ustaje, a kobieta nadal jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego (np. z powodu zakończenia umowy o pracę na czas określony), to ZUS przejmuje wypłatę tego zasiłku.
- Świadczenie z innych tytułów: W przypadku osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej lub innych form zatrudnienia, za które płatnikiem zasiłku jest ZUS.
- Urlop wychowawczy: Jeśli osoba pobiera zasiłek macierzyński w czasie urlopu wychowawczego, wypłatę realizuje ZUS.
Kiedy nie przysługuje zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński nie przysługuje w kilku sytuacjach. Jeżeli masz wątpliwości, warto skontaktować się z ZUS np. PUE. Wiele osób może skorzystać także ze świadczenia rodzicielskiego zwanego kosiniakowym. Zasiłek macierzyński nie przysługuje w następujących sytuacjach:
- Brak ubezpieczenia: Osoba nie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, ani obowiązkowym, ani dobrowolnym.
- Korzystasz z ulgi na start: Prowadzisz własną działalność gospodarczą na preferencyjnych składkach i nie możesz zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, przez co nie będzie przysługiwał Ci zasiłek.
- Praca podczas urlopu macierzyńskiego: Osoba podejmuje pracę zarobkową w czasie, gdy formalnie przebywa na urlopie macierzyńskim.
- Utrata prawa do zasiłku: Osoba nie spełnia warunków wymaganych do przyznania zasiłku macierzyńskiego (np. złożenie wniosku po upływie wymaganego terminu).
- Zmiana tytułu ubezpieczenia: Osoba przestaje być ubezpieczona z tytułu, z którego wcześniej przysługiwał jej zasiłek (np. zakończenie umowy o pracę bez kontynuacji ubezpieczenia).
- Śmierć dziecka: Zasiłek przysługuje tylko przez okres 8 tygodni od dnia urodzenia, nie dłużej jednak niż do dnia określonego w przepisach Kodeksu pracy.
Kalkulator zasiłku macierzyńskiego
Zastanawiasz się jak wyliczyć zasiłek macierzyński? Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zasiłku macierzyńskiego. Sprawdzi się on gdy jesteś zatrudniona oraz gdy prowadzisz działalność gospodarczą - jak wyliczyć zasiłek macierzyński netto nie będzie już problemem.
Rodzaj urlopu | Miesięczny zasiłek (PLN) |
---|---|
81,5% przez cały rok | |
100% przez pierwsze 20 tygodni | |
70% przez kolejne 32 tygodnie |
Ile wynosi zasiłek macierzyński dla bezrobotnej?
Bezrobotnej matce przysługuje zasiłek macierzyński w postaci świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe. Kwota tego świadczenia wynosi 1.000 zł miesięcznie i jest wypłacana przez okres 52 tygodni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Świadczenie rodzicielskie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.